İşkur İş İlanları, Evde Ek İş, Personel Alımları

Hangi Ülkeler Daha İyi?

Hangi Ülkeler Daha İyi?

Yurtdışında Çalışmak, Hangi Ülkeler Daha İyi? İş İmkanları?

Hangi Ülkeler Daha İyi adlı makalemizi sizler için hazırladık. Çalışanlar, kendilerini geliştirmek, yeni bir vizyon edinmek adına veya başka bir ülkeye daha iyi şartlarda yaşamak için yurtdışında iş arıyorlar. 2014’te 36.597 kişi İŞKUR aracılığıyla farklı ülkelerde iş buldu. Bu oran diğerki yıllarda hep artarak ilerledi. Türklerin yurtdışında inşaat, hızlı tüketim, otomotiv, teknoloji, mühendislik, çağrı merkezi ve tercümanlık alanlarında iş bulma şansı daha yüksek. Yurtdışında çalışma planı yaparken iyi bir araştırmayla o ülkenin yabancı çalıştırma şartları neler, izinler nereden nasıl alınır, nereye başvurulmalı konularının öğrenilmesi gereken konulardandır. Bu makalemizde Yurtdışında Çalışmak konusunu sizler için araştırdık.

Yurtdışında çalışma konusunda başvurular önceki yıllara oranla arttı ve bu her yıl artmakta. İnsanlar ya farklı bir tecrübe edinmek ya da Türkiye’den ayrılmak istediği için kariyerlerini ve yaşamlarını yurtdışında devam ettirmeyi düşünüyorlar.

Özellikle yurtdışında eğitim almış olan yeni mezunlar çoğunlukla bulundukları ülkede veya tanımak istedikleri ülkelerde iş başvurularında bulunuyor. Kariyerlerinde sıkışmış yöneticiler kendilerine yeni bir vizyon edinmek, kazançlarını arttırmak adına farklı ülkelerde yeni işler arayışına giriyor.

Yurtdışında çalışabilmek için olmazsa olmaz unsur dil bilmektir. Anadili İngilizce olmayan bir yere gidecekseniz o ülkenin dilini bilmek de sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Bu konuda çok sıkı bir araştırma da yapmak gerekir. Gidilmek istenen ülkenin yabancı çalıştırma şartları neler, izinler nereden nasıl alınır, nereye başvurulmalı verdiği iş imkanları neler… Ayrıca farklı kültürlere adapte olabilmek konusunda da hazırlıklı olmalı gitmeden neler yapacağımızın ufak planını kurmamız gerekir.

Yeni bir ülke, belki bilmediğiniz daha önce hiç görmediğiniz, yabancı olduğunuz bir dil, farklı kültürde yetişmiş insanlar, giyim kuşam yemekleri her şeyi farklı olabilir…

Yurtdışı Başvurusu Sayısı Arttı

Son dönemde yurtdışındaki görevlere sıcak baktıklarını belirten birçok başvuru aldıklarını söyleyen Reed Türkiye Genel Müdürü Asiye Özçelik Yıldırım, uluslararası firmalarda çalışanların, firmalar içerisinde farklı rollerde açılan pozisyonları çok yakından büyük bir ilgiyle takip ettiğini söylüyor.

Page Group Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Sertaç Yiğit, mühendislik, pazarlama fonksiyonlarında kariyer yapmak isteyen profesyonellerin yolunun yurtdışı fırsatları ve pozisyonları ile daha sık kesişebildiğini ifade etti: “Türklerin yurtdışında inşaat, hızlı tüketim mamülleri, otomotiv sektörlerinde iş bulma şansı daha çok. Ayrıca finans ve denetim konularında da birçok Türk profesyonelin, bölgesel roller alarak günden güne daha yoğun olmak üzere yurtdışı pozisyonlara sahip olduğunu da belirtebiliriz.

Bu fırsatları değerlendirerek, hem daha büyük projelerde daha konsantre tecrübeler kazanma fırsatlarını yakalıyorlar, hem de özgeçmişlerini daha zengin ve çekici bir hale getiriyorlar.” Dedi.

Koşullar İyi Araştırılmalı

Randstad Türkiye IK Müdürü Sezin Aytaç Ninic, Türklerin yurtdışında çalışmak için dil avantajı sebebiyle İngiltere, Amerika, Kanada ve Türk göçmenlerin yoğunlukta olması sebebiyle Hollanda, Belçika, Almanya’yı daha çok tercih ettiğini söylüyor: “Teknoloji, inşaat, mühendislik, çağrı merkezi ve tercümanlık alanlarında iş bulma imkanı daha çok. Teknoloji alanı bilginin rahatlıkla transfer edildiği nadir alanlar olması sebebiyle bu alanda uzman olan kişiler mevcut uzmanlıklarını farklı ülkelere taşıyabiliyor. İnşaat ve mühendislik alanları daha çok yurtdışında Türk şirketleri tarafından yürütülen projeler sebebiyle iş imkanı yaratmakta. Çağrı merkezinde yabancı diliniz ya da Türkçeniz yeterli olabiliyor.

Ek olarak özellikle Türkiye’den giden göçmenlerin çok olduğu Batı Avrupa ülkelerinde tercümanlık alanında iş bulmak mümkün. Bunun için ilgili ülkenin dilini bilmek ve Türkçe’ye hakim olmak yeterli, birçok kuruluş freelance ya da kadrolu tercüman istihdam ediyor. Örneğin İngilitere’de belediyeler dönem dönem farklı diller için 50’ye yakın kontenjan ile işe alım yapıyor ve tercümanlık konusunda ücretsiz eğitimler düzenliyor. Bu şekilde ilgili dilleri konuşan kişiler aldıkları eğitim ile bu alanda çalışmaya başlayabiliyor. Tabii ilgili ülkenin çalışma izni ve koşullarını önceden araştırmak gerekli.” Diye durumu açıkladı. Yurtdışında Çalışmak isteyenler umarız bu bilgilerden faydalanır.

2014’te 36.597 Kişi Gitmişti Bu Sayı Her Geçen Yıl Arttı


İŞKUR’da yurtdışı istihdam
için ilanlar da bulunmaktadır. Çalışanlarını İŞKUR aracılığı ile temin etmek isteyen firmalar, ilanları internet sitelerindeki “Yurtdışı İşçi Talepleri” kısmında duyuruyorlar ve adaylar arasından firmanın götüreceği işçileri belirlemesi sağlanıyor. İŞKUR ayrıca yurtdışında çalıştırılmak üzere işçi götürecek firmalara her türlü destek ve danışmanlık hizmetini en iyi şekilde sunmaktadır. Bu kapsamda 2014 yılında 345 şirketle işbirliği yapmışlardı. 2014 yılı Ocak-Kasım döneminde İŞKUR tarafından yurtdışına çalışmak üzere 36.597 kişinin işe yerleşmesine aracılık etmiş bir kurumdur İŞKUR. Yurtdışında Çalışmak adına İŞKUR çok büyük destekçi konumundadır.

Bu Sektörlerde İş İmkanı Var

– İnşaat sektöründe Türk Cumhuriyetleri, Arap ülkeleri ve Rusya,
– Perakende sektöründe Rusya ve Türk Cumhuriyetleri,
– Üretim ve ihracatta Çin,
– Hızlı tüketim sektöründe Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri,
– Finans ve bankacılıkta Avrupa ülkeleri Türklere ve yabancı personele iş imkanlarını sağlamaktadır.

Yurtdışından Nasıl İş Bulunur?

– İlk önce çalışmak istediğiniz ülke ve firmayı belirleyin. İlgili ülkedeki danışmanlık firmaları ile iletişime geçip aklınıza takılanları sorun, LinkedIn’den ve sosyal medyadan şirketlerin iş imkanlarını takip edin, firmaların internet sayfalarındaki ilanlarına göz gezdirin.
– İŞKUR’un ilanlarına bakın.
– Yabancı kariyer sitelerini takip edin.
– Çalıştığınız şirket uluslararası bir şirket ise İK ile görüşüp şirketin yurtdışı fırsatlarını ve imkanlarını sorun.

Gitmeden Önce Ne Yapılmalı?

– Gideceğiniz ülkenin dilini en azından iletişim kurabilecek seviyede öğrenmek gerekir.
– Ülkenin çalışma izni, ikamet izni ile ilgili süreçlerini iyice araştırmalıyız.
– Uygun iş fırsatları var mı ve varsa yabancı istihdamına açıklar mı bunu ilgili insan kaynakları firmalarından öğrenmeye çalışın.

Hangi Meslek Hangi Ülkeye Göre?
Bbc.com’un yaptığı bir araştırmada hangi ülkelerin hangi meslekteki çalışanlara ihtiyacı olduğu ortaya çıkmıştır. Buna göre:

Makine mühendisi: Avusturya, Avustralya, Brezilya, Danimarka, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, Yeni Zelanda, Norveç, Singapur, Slovenya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere

Doktor: Avustralya, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Hong Kong, Macaristan, Hindistan, İrlanda, Yeni Zelanda, Norveç, Portekiz, Singapur, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre, İngiltere

IT ve programcılar: Avusturya, Avustralya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Almanya, İrlanda, Lüksemburg, Yeni Zelanda, Norveç, Norvey, Polonya, Rusya, Singapur, Slovakya,
Slovenya, İsveç, İngiltere

İnşaat mühendisleri: Avusturya, Avustralya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Almanya, Hong Kong, Hindistan, Yeni Zelanda, Norveç, Singapur, Slovakya, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, İngiltere

Muhasebeci: Avustralya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Hong Kong, İrlanda, Yeni Zelanda, Norveç, Singapur, İsveç

Endüstri mühendisi: Avustralya, Belçika, İrlanda, Yeni Zelanda, Norveç, Singapur, Güney Afrika, İspanya, İngiltere

Elektrik mühendisi: Avustralya, Brezilya, Fransa, Yeni Zelanda, Norveç, Güney Afrika, İsveç, İsviçre

Psikolog: Avustralya, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Yeni Zelanda, Norveç, İsveç

Şef: Belçika, Kanada, İngiltere, Yeni Zelanda, Norveç

Gidenler Anlatıyor

Networking’in önemini unutmayın
Erdem Şener (39) Ekim 2006’dan beri ağ teknolojileri konusunda hizmet veren Juniper Networks’te farklı pozisyonlarda görev alıyor ve Hollanda’da yaşamaktadır. Önceki işinden ayrıldıktan sonra, ortak tanıdıkların referansıyla şirket Şener’e ulaşmıştır. Bu ülkeyi seçmesindeki nedenleri ise Türkiye ile arasında okyanus olmaması ve Hollanda’nın belirli kriterlere uyan göçmenlere sağladığı büyük avantajlar. Şener’in yurtdışında çalışmak isteyenlere tavsiyeleri şunlar: “Networking’in önemini unutmayın. LinkedIn hem iş verenlerin hem de head hunterların baktıkları yerler; buradaki bilgileri güncel tutmakta fayda var. CV’lerini uzatmasınlar ve abartmasınlar; hele çok sayıda CV’nin elden geçmesi gereken durumlarda uzun olanlar çok rahat atlanır.” Diye tecrübelerini anlattı.

Stajyer Olarak Gelin

Betül K. Yıldız (29), 2011 yılının Eylül ayında New York’a gelmiş. Moda üzerine fokuslanan start-up şirketlerine dijital pazarlama danışmanlığı vermektedir. Çalışmalarını alleygirl.com adındaki blogu üzerinden yürütüyor. Yıldız New York’a gelmeden, Türkiye’deki bağlantılarını kullanarak ilk işini bulmayı başarmıştır. Yine bir dijital ajansta çalışmış. Yurtdışında çalışmayı düşünenlere araştırmalarını iyi yapmalarını tavsiye eden Yıldız, henüz Türkiye’deyken şirketlere CV’lerini gönderip Skype üzerinden görüşme yapabileceklerini söylüyor: “Deneyiminiz ne olursa olsun stajyer olarak gelebilir ya da bazı staj şansı sağlayan üniversite programlarına başvuralabilirsiniz. Programı bitirdikten sonra 1 yıl staj hakkı var. Eğer iyi bir iş çıkarırsanız işverenleri zaten onları görecektir.” Diye tavsiyede bulundu.

Yurtdışı Programlarına Katılın

Mehmet Fatih Yıldız (31), 4 yıl önce New York’a gelmiş. Moonit’te ürün/kullanıcı deneyimi/arayüz tasarımcısı rolünde çalışma hayatına devam etmektedir. New York’a gezmeye gelirken CV’sini ilan sitesi Craigslist’e koymuş. Şu anki iş arkadaşı Mason Sexton Yıldız’a ulaşmış ve beraber çalışmaya başlamışlar.Yıldız’ın yurtdışında çalışmayı planlayanlara tavsiyleri: “Yıllardır çalışan biri bile olsanız staj yöntemini küçümsemeyin. Şehirlere göre staj programlarını listeleyen kariyer sitelerini kullanabilirsiniz. Skype üzerinden iş görüşmesi yapabilirsiniz. Uzaktan yapabileceğiniz bir işiniz varsa proje bazlı çalışmalarla yurtdışındaki şirketlerle çalışmaya başlayabilirsiniz. Böylece yurtdışında çalışmaya başlamadan, dil bilginizi, işinizi başka bir dilde icra etme deneyiminizi ilerletebilirsiniz.” Diye tavsiyede bulunan diğer vatandaşımıza teşekkür ederiyoruz. Hangi Ülkeler Daha İyi makalemizi beraber incelemiş bulunmaktayız. Artık siz kendiniz size en uygun olanı seçmek için düşünmelisiniz.

Biz İskursitesi.com ekibi olarak sizlere her konuda yardımcı olmaya devam edeceğiz. Yurtdışı iş imkanlarını, Yurdışında Çalışmak, iş olanaklarını, işçi alımlarını, ve yurtdışı iş ilanlarını sizlere duyurmaya devam edeceğiz. Hepinize bol kazançlar dileriz.

Bir önceki yazımız olan Evde Ek İş Fikirleri başlıklı makalemizde ek iş veren firmalar, ek iş veren firmalar 2017 ve evde ek iş hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ