İşkur İş İlanları, Evde Ek İş, Personel Alımları

Etkili Bir Cv’de Neler Olmalı?

Etkili Bir Cv’de Neler Olmalı?

Etkili Bir Cv’de Neler Olmalı? CV, Özgeçmiş Hazırlama Rehberi

İş arayışlarımızda ilk adımımızı sağlamlaştıracak olan dikkatli, özenli ve bilgili bir şekilde hazırlanmış özgeçmiştir buna Cv de denilmektedir. Bazı noktalara dikkat ettiğimiz takdirde bir cv hazırlamak sandığımız kadar zor değildir. Tek yapmanız gereken aşağıda sizlere hazırladığımız önemli noktaları dikkatlice okuyup cv hazırlarken bu kurallara uygun şekilde cv hazırlamanız. Sunacağımız CV örneği hazırlayacağınız özgeçmişler konusunda size yol gösterecektir.

Şimdi birlikte detaylı ve kapsamlı olarak bir özgeçmişte neler olmalı ve neler olmamalı açıklamalarımız ile birlikte sizin CV’nizi hazırlayalım.

İlk hedefimiz amacımızı çok fazla belli etmeden kendi reklamımızı yapmak gibi düşünerek cv hazırlamak olmalıdır. Bir web sitesini incelediğinizi düşünün. Her sayfasında bir reklam ile karşılaşırsanız, siteden hemen çıkmak isteyeceksiniz. Çünkü o web sitesinin size zorlan bir şeyler satmak amacında olduğunu düşünmeye başlar rahatsız olursunuz. Ama 4-5 sayfasında sadece bir tane reklama denk gelirseniz ve bu reklamlar da size bilgi verir tarzda ise belki de o siteyi samimi bulup, bir ürün alarak siteden ayrılırsınız. Örneğimiz kafanızda şekillendiyse artık CV hazırlık sürecinde daha farklı ve daha doğru bir çerçeveden bakış sağlayabiliriz.

Özgeçmişin İçeriği

Özgeçmişin içeriğini oluşturan ana kriterler şunlardır:

 • İsim, soy isim
 • İletişim bilgileri
 • Eğitim durumu
 • İş tecrübesi ve deneyimleri
 • Sunulan referanslar
 • Hobi ve özel zevkler başlıca maddeleridir

Etkili Bir CV Nasıl Hazırlanır?

Nasıl etkili bir CV hazırlayacağız? Etkili bir CV sade ama ihtiyaç duyulabilecek bilgiler bakımından dolgun olmalıdır. Doğru teknikler ile hazırlanmış bir özgeçmiş anlaşılır, kısa, açık ve nettir.  Her zaman için gereksiz bilgilerden kaçınılmış bir CV, gereksiz bilgiler ile uzun uzun hazırlanmış CV’lerden çok daha etkilidir.

Etkili bir CV nasıl yazılır konusunu püf noktaları ile gelin birlikte inceleyelim.

Özgeçmiş Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

 • Kullanacağımız kağıt ölçüleri A4 ebatında olmalıdır.
 • Yazı stilinizde resmi stillerden olan ‘Times New Roman’ ya da ‘Arial’ tercih edilmelidir. Kullanacağınız yazı puntosu ise 11 veya 12 idealdir. 12 punto okuma sırasında kolaylık sağlayacağından dolayı daha avantajlı bir seçim olacaktır.
 • Paragraflarınız uzun olmasın ki okuyacak kişi sıkılmadan okusun. Mümkün olan en kısa şekilde paragraflarınızı hazırlayınız.
 • Hazırladığınız CV akademik bir özgeçmiş değil ise, en fazla 2 sayfa olması yeterli olacaktır. Yeni mezunlar için 1 sayfaya tüm gerekli bilgiler sığacaktır.
 • İmla kurallarına dikkat edilerek yazılmış olmalıdır.
 • Çalışmak istediğiniz pozisyonları ön yazı şeklinde sunum yapmalısınız. Eğer başvurduğunuz pozisyon belliyse yani genel bir başvuru değilse o zaman ön yazınıza neden bu pozisyonda çalışmak istediğinizi güzelce açıklayın.
 • CV (özgeçmiş) oluşturulurken kronolojik sıra tersten yapılmaktadır. Yani hep günümüzden daha eskiye olaylar anlatılır. Örneğin son bitirdiğin okul üniversite ise önce üniversite, sonra lise ve daha eskiye doğru devam edilir. İş tecrübeleri ve deneyimleri bölümünde de aynı yolu izlemeniz gerekir.
 • Mümkünse takım elbiseli, kravatlı ya da resmi bir kıyafet ile çekilmiş fotoğraf CV’ye eklenmelidir. Kesinlikle silik, bulanık, görüntü kalitesi düşük bir fotoğrafı kullanmamalısınız ki Cv’ye verdiğiniz değer görünsün.
 • Özgeçmişimizin İçeriğini Oluşturalım

  Doğru hazırlanmış özgeçmiş örnekleri arasından bir tanesini sizlere sunalım ve yanlarında dikkat etmeniz gereken noktaları belirtelim. Böylece sizin de profesyonel olarak hazırlanmış özgeçmişinizi birlikte oluşturalım.

   

  CV ÖRNEĞİ

  KİŞİSEL BİLGİLER:

  Sezgin ATA (*tam isim)

  Adres: Güzelyurt Mah. No: 3 Esenyurt/ İSTANBUL (*tam adres)

  GSM: 0 533 *** ** **(*doğru ve ulaşılabilir bir telefon numarası)

  Ev tel: 0 216 *** ** ** (*yoksa CV içeriğinize dahil etmeyin, varsa doğru yazılmalıdır)

  Mail: sezign****@hotmail.com (*mümkünse isim soy isminden oluşan bir mail hesabı açın ve onu kullanın, daha ciddi görünüm kazanmasına sebep olur. Ayrıca en kısa ve kolay bir hesap adı belirleyin)

  Doğum Yeri               : İSTANBUL

  Doğum Tarihi           : 12.08.19**

  Askerlik Durumu     : Muaf – Tecilli – Tamamlamış

  Medeni Durumu     : Bekar – Evli

  Sürücü Belgesi        : B Sınıfı Sürücü Belgesi – E Sınıfı Sürücü Belgesi

  KARİYER HEDEFİ:

  2013 yılı itibari ile çalıştığım müşteri temsilciliği sektöründe eğitimim ve deneyimim ile büyük ve köklü bir firmada çalışarak kendimi geliştirmek, ilerlemek aynı zamanda firmam ve müşterilerin isteklerine uygun hizmeti vererek, analitik çözümleri üretip, firma değerlerine katabilmek. Hizmet vermiş olduğum firma ile birlikte büyüyüp, ilerlemek. (*kendi mesleğinize ait hedeflerinizi kısa ve öz olarak sunma fırsatınızın olduğu alandır)

  ÇALIŞMAK İSTENEN ALANLAR:

  Müşteri Temsilcisi- Halkla İlişkiler Sorumlusu-Personel Sorumlusu

  EĞİTİM:

  ***** Üniversitesi **** Bölümü (19** mezunu)

  Lise (19 ** mezunu)  (* önceki tarihten geriye doğru anlatım)

  YABANCI DİL:

  İngilizce /Çok İyi (*bildiğiniz tüm yabancı diller ve yanlarında seviyeler)

  İŞ TECRÜBESİ:

  Firma adı / Çalıştığı bölüm (Unvanı / Çalıştığı yıl aralığı) (*günümüzden geriye doğru tüm iş tecrübelerin)

  BİLGİSAYAR BİLGİSİ:

  MS Windows     (İyi Düzeyde)

  MS Office           (İyi Düzeyde) (* bilgisayar ile ilgili tüm bilginizi program ismi ve seviyesi ile birlikte belirtmelisiniz)

  SERTİFİKA VE EĞİTİM PROGRAMLARI:

  2007-2008 CES Cambridge İngilizce Eğitim Diploma ve Sertifikası (*tüm sahip olduğunuz sertifikaları yıl-nereden aldığınız-sertifika ismi şeklinde) belirtmelisiniz, eğer sahip olduğunuz bir sertifika yoksa bu bölümü geçebilirsiniz.

  HOBİLER:

  Futbol oynamak, voleybol oynamak, kitap okumak (*kendi hobilerinizi ekleyin)

  REFERANSLAR:

  1)Adı Soyadı…Açıklama… Telefon(0212 *** ****)

  2)Adı Soyadı…Açıklama… Telefon(0212 *** ****)

  (*Ad Soyad, Nereden tanıdığınız (patronum, üniversite öğretmenim gibi) ve referans olarak sunduğunuz kişiye ulaşılabilmesi için bir telefon numarası eklemeniz gerekiyor)

  Umarız verdiğimiz bilgiler sizler için faydalı olur. Cv hazırlama konusunda sürekli yeni makaleler paylaşarak sizlere yardımcı olmaya devam edeceğiz. İskursitesi.com ekibi olarak sizlere bol kazanç ve bol şanslar diliyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ