İşkur İş İlanları, Evde Ek İş, Personel Alımları

Az Sermayeli İş Fikirleri

Az Sermayeli İş Fikirleri

Az Sermayeli İş Fikirleri

Az Sermayeli İş Fikirleri makalesini sizler için hazırladık. Birçok kişi ‘Az sermaye ile çok kazanç sağlanır mı?’ sorusunu en azından bir kere kendisine sormuştur diye düşünüyoruz. Ve yine çoğunda da çevresinden aldığı olumsuz tepkiler nedeniyle hep olmayacağına inanıp cevabını bu şekilde bulup konuyu kapatıp geçiştirmiştir. Aslında en büyük hatayı bizler işin en başında yapmaktayız. Sorumuzun cevabını ararken deneme yanılma yöntemine başvurmuyoruz. Belki yüz kişiden sadece 50 si deneme aşamasına kadar gelebiliyor, bu 50 kişinin de 40 tan fazlası bir şekilde çevresindeki insanların içine düşürdüğü kurtlar sebebiyle daha kazanç sağlayamadan zaten olumsuz olacağını düşünüp pes edip işten çekiliyor.

Az sermaye ile kazanç sağlama konusunda olaya hangi açıdan baktığımızın da önemi arz etmektedir. Sermayeyi sadece para olarak düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. O işe başlayıp başarısızlık ile sonuçlanan neticede elde ettiğiniz her deneyim sizin için bir tecrübe olmuş olacaktır. Ayrıca o işi için kullandığımız aklımız da aynı zamanda çok değerli bir sermayedir. Son olarak yine aynı işe ayırabileceğimiz zaman kavramı da çok önemli bir varlık olup yine en değerli sermayelerdendir diyebiliriz.

Elimizdeki Para Harici Sermayelerimiz Nelerdir?

 1. O iş hakkında sahip olduğumuz tecrübelerimiz,
 2. İş hakkındaki fikirlerimiz ve düşüncelerimiz,
 3. İşe ayırmış olduğumuz zaman dilimi.

Sonuç olarak tüm bu sermayeleri değerlendirerek az para ile kazanç sağlayabileceğimiz işlere yoğunlaşabiliriz. Şimdi sizlere tavsiye edeceğimiz işler, para bakımından az sermayeli işler sınıfında olsa da, diğer sermayeleri elinizde bulundurmanız gerekmektedir.

 • Satış Ortaklığı Sisteminden Kazanç Sağlamak

Günümüzde satış ortaklığı sistemine dahil olabilmek için tek tek firmaları dolaşmamız gerekmiyor. Birçok firmanın tek bir çatı altında toplandığı ‘Affiliate Marketing Web Siteleri’ bulunmaktadır. Bu sitelerin birçoğuna ücretsiz olarak kayıt olabileceğiniz gibi Clickbank gibi üyelik sırasında cüzi bir para yatırılmasını bekleyen siteler de bulunmaktadır. En karlı ve güvenilir olanlarını iyi araştırıp, sonucunda bir tanesine karar verip bu sektörden kazanç sağlama şansınızı oluşturmuş olursunuz. Bu sitemde kazanç sağlamak için çalışma şeklini sizlere özetleyelim. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra sitede sizlere birçok firmanın çok sayıda ürünleri seçiminiz için sizlere sunulacaktır. Sizler popülerliğine, rekabet oranına ve sizler ile paylaştığı komisyona bakarak aralarından istediğiniz ürünü seçiyorsunuz. Seçeceğiniz her ürüne özel sadece sizin kullanabileceğiniz bir kod sistem tarafından oluşturuluyor ve size bu kod sunuluyor. Sizler bu kodu ürün satışı yapacağınız platformlarda paylaşmaya başlıyorsunuz. Sosyal medyadaki çevrenize güveniyorsanız, Facebook, Twitter gibi ortamlarda da paylaşım yapabilirsiniz. Ya da daha etkili bir sonuç için biraz daha sermayeyi arttırıp bir web sitesi kurabilirsiniz. Böylece her ürünü istediğiniz gibi tanıtabilecek ve açıklamasını yapabileceğiniz ortamı kendinize oluşturuyorsunuz. Pazarınızı da kurduğunuza göre ürünleri reyonlarınıza düzenli bir şekilde yerleştirme fikri de artık sizlere kalıyor.

 • Makale Yazarlığı ve Editörlük Hizmetlerini Sunarak Kazanç Sağlama Yöntemi

İnternetten para kazanmak için kendinizi yazarak ifade etmekte ve imla kurallarını doğru kullanmakta başarılıysanız, hele bir de yazmaktan zevk alıyorsanız hiç sıkılmıyorsanız makale yazarlığı ile kazanç sizin için oldukça uygun bir tercih olabilir. Editörlük ve makale yazarlığı gelirleri tamamen sizin çalışma saatlerinize ve çalıştığınız kişilere göre değişecektir. Mümkün olduğunca eski siteler ile çalışmayı tercih ederseniz ödemelerde daha az sorun yaşarsınız. Yalnız editörlük işlerini üstlenebilmek için makale yazılarınızdan iyi derece de anlıyor olmanızın yanı sıra aynı zamanda WordPress, Joomla, Drupal gibi programlardan en az bir tanesine iyi bir şekilde hakim olmanız gerekir. Bu şekilde web sitelerin içeriklerini yöneterek kazanç sağlayabilirsiniz. Gününüzün en az 8 saatini bu işlere ayırarak sağladığınız kazanç ek kazancın ötesinde olup geçiminizi sağlayabileceğiniz düzeylere ulaşma şansı bulunmaktadır.

Editörlük işleri ve makale yazarlığında, yazımızın başında size bahsettiğimiz gibi hiçbir parasal yatırım ve sermaye gereksinimi söz konusu olmayacaktır. Ancak sizin bu işlere ayıracağınız zaman ve sahip olduğunuz yetenekler ile hizmet sunmanızdan dolayı elinizdeki en büyük sermayeyi oluşturacaklardır.

 • Halı Yıkama İşi

Bildiğimiz üzere artık halı yıkatma işi hanımlar arasında çok yaygınlaşmış durumdadır. Zaten yeni yapılan binalar ve evler artık halı yıkamaya müsait değiller. 90’lı yıllarda çoluk çocuk toplanıp hep birlikte soğan torbaları ile halı yıkamak çok eğlenceliydi ve bambaşkaydı. Ancak büyük şehirlerde artık bu imkansız gibi bir şey bırakın halı yıkayacak yeri dışarıda oturup nefes alıcak yer kalmadı.  Bu yüzden insanlar genellikle halı yıkatmayı tercih ediyorlar. Bu iş fikri diğer fikirlere göre biraz daha fazla maaliyet gerektirebilecek gibi görünüyor. Ancak güzel paralar kazandırdığı da net bir şekilde bellidir. Her işte olduğu gibi bu işte de zamanında teslim, kaliteli hizmet ve uygun fiyat kadınlar arasında reklamınızın bedava yapılmasını sağlayacaktır ve bu en iyi reklam yöntemidir. Bu konuda bir eksikliğide belirteyim. Abone numarası oluşturarak bu işi otomat sistemiyle yaparsanız daha kurumsal çalışmış olur ve müşterileri kendinize bağlayabilirsiniz. 10 metrekareye 1 metrekare hediye şeklinde kampanyalarda uygulayabilirsiniz. Halının yanında perde, yorgan, battaniye yıkama hizmetleri ile evde koltuk, kanepe, yatak yıkama hizmetlerini de ekleyebilirsiniz.

 • Ev Tabanlı Yemek İşi

Bu işi ikiye ayırmak gerekir. İki farklı hedef kitlesi vardır. Birincil hedef kitle; özel günlere, buluşmalara vb. etkinliklere pizza, simit, poğaça, börek ve bazen de sıcak yemek tedariği isteyenlerdir. İkincil hedef kitle ise yoğun çalışan hanımlar, bekarlar ya da öğrencilerin günlük yemek ihtiyacını gidermektir. Bu işi yapmak istiyorsanız başarısız olma ihtimaliniz çok düşük. Özellikle öğrencinin ve çalışanın bulunduğu semtlerde yaşıyorsanız sadece evinizde yemek yaparak ciddi bir miktar gelir elde edebilirsiniz. İzleyeceğiniz adımları şöyle sıralayabiliriz.

 • Kendinize küçük bir menü hazırlayın. Her zaman yoğun miktarda hazırlayabileceğiniz yemekleri, tatlı ve tuzluları seçin.
 • Malzeme ve zaman maliyetinizi hesaplayarak, fiyatlarını belirleyin. Fiyatlarda bazı ürünlerde minimum sipariş miktarı belirlemeyi unutmayın.
 • Kendinize şirin bir marka yaratın ve internet üzerinden bir logo yapın.
 • Bu logo ile bir matbaaya giderek arkalı önlü kullanmak üzere A3 kağıda, küçük broşüre menünüzü bastırın.
 • Çevrenizdeki tüm ev ve iş yerlerine dağıtın. Broşürde; telefon, e-mail ve Whatsapp da yazarak sipariş verilmesini kolaylaştırın.
 • Öğrenciler için özel haftalık ya da aylık fiyatlar da yapabilirsiniz.
 • Mobil Kahve Dükkanı İşi

Bu fikir daha ziyade büyük şehirler için geçerlidir. Starbucks, Kahve Dünyası gibi markaların olduğu şehirlerde bir çok kişide kahve alışkanlığı başlar. Özellikle kurumsal firmaların çalışanları çok sıklıkla kahve içer. Bu bağlamda mobil bir kahve dükkanı parlak bir fikir. Bunun için belediyeden izin almanız gerekmektedir ancak maliyeti oldukça düşüktür. Kahve makinesi, eski ama sevimli görünen küçük bir araç, tabela ve gerekli izinler tek masrafınız olacaktır. Starbucks’ta 10 TL’nin altında kahve olmadığını düşünürsek 3-4 TL gibi bir fiyatlara güzel bir sunum ile satış yapabilirsiniz.

 • Kahve Dükkanı İşi

Zincir kahve dükkanlarının yaygınlaşması, Türkiye’deki kafe, çay bahçesi kültürünü değiştirmeye başladı. Hatta kahvehaneler bile bundan nasibini almaya ve modernleşmeye başladı. Devlet dairelerinin, şirketlerin, işlek caddelerin belki de yok sokaklarında düşük kiralı bir işletme açmak zor gibi görünse de imkansız değildir. Bir kahve dükkanının temel masrafı olan kahve makinesi oldukça düşük maliyetlidir. Sandalye, masalar vb. malzemeler için “ikici el kafe malzemeleri” ile ilgili internette araştırma yapabilirsiniz. Oldukça düşük maliyetle, umduğunuzdan çok daha düşük rakamlara bu malzemeleri tedarik edebilirsiniz.

 • Araba Yıkama İşi

Az Sermayeli İş Fikirleri kategorisinin diğer işi araba yıkama işidir. Bir araç yıkama işletmesi için boş bir arazi kiralamanız, üzerinde çadır, tente benzeri çözümlerle güneş ve yağışı engellemeniz yeterlidir. Oto yıkama malzemeleri de oldukça düşük maliyetlidir ve yine ikinci el bulmak mümkündür. Başlangıç için ciddi yüksek maliyetli cihazlar tercih etmek yerine, küçük cihazları tercih edebilirsiniz.

 • Sokak Pilavcısı İşi

Bir diğer Az Sermayeli İş Fikirleri bölümündeki iş sokak pilavcısı işidir. Sermayesiz iş kurmak isteyenler için çok cazip bir fikirdir. Başlangıç maliyeti 500-600 TL civarındaki bir sokak arabasından fazlası değildir. Konumunuz çok önemlidir. Okul, inşaat ve fabrika civarlarına odaklanabilirsiniz. Ayrıca şehrin biraz dışında olan site ve iş merkezleri de iyi seçenektir çünkü oradaki insanların yiyecek için çok seçenekleri yoktur. Çok merkezi olmayan yerlerde kurmanız, göze batmamanız açısından da iyi olabilir.

 • Evcil Hayvan Gezdirmesi – Pansiyonu

Az Sermayeli İş Fikirleri kategorisinde diğer işimiz evcil hayvan gezdirme veya pansiyonu işidir. Bu iş özellikle hayvanseverler hatta evcil hayvan sahibi insanlar için geçerlidir. Evcil hayvanların dilinden anlamazsanız, kimse size bu işi vermek istemez. Köpeklerin günde en az 2-3 kez dışarı çıkması ve 1-2 saat yürüyüş yapması gerekir. Yoğun olan insanlar ya da yaşlılar bunu yapacak durumda değillerdir. Burada da bir broşür bastırıp, evinizin çevresinde daire ve iş yerlerine bırakabilirsiniz.

Bu makalemizde Az Sermayeli İş Fikirleri hakkında bilgi verdik umarım yardımcı olabilmişizdir.

Sizlere sürekli yeni iş fikirlerini sunmaya, araştırmaya devam edeceğiz.

Daha önce yayınladığımız İş Fikirleri yazılarımızı incelemek için lütfen tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Evde Ek İş Fikirleri başlıklı makalemizde ek iş veren firmalar, ek iş veren firmalar 2017 ve evde ek iş hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ